Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Skip to:

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012

Games begin at 4:30 p.m. unless otherwise noted

2020
Date Opponent Varsity JV B
Record Score Record Score Record Score
April 7 @ Waconia            
April 9 @ Buffalo            
April 11 Park of Cottage Grove            
April 13 @ Wayzata            
April 15 @ Edina            
April 17 @ Hopkins            
April 20 @ Minnetonka            
April 22 @ Chanhassen (6 p.m.)            
April 23 St. Michael/Albertville            
April 25 N. St. Paul (10 a.m.)            
April 25 LeSueur-Henderson            
April 27 Buffalo            
April 29 Wayzata            
May 1 Edina            
May 2 Rosemount (1 p.m.)            
May 4 Hopkins            
May 6 Minnetonka            
May 11 @ St. Michael/Albertville              
May 13 @ Chaska            
May 15 Maple Grove (7 p.m.)            
May 19 & 21 Section Playoffs            
May 26 & 28 Section Playoffs            
June 4 & 5 State Tournament            

 


2019
Date Opponent Varsity JV B
Score Record Score Record Score Record
April 9 @ Park of Cottage Grove L 1-10 0-1 W 11-0 1-0 L 2-15 0-1
April 16 Waconia (EP Dome) 4:00pm W 7-0 1-1 W 22-6 2-0    
April 17 Chaska (EP Dome) 5:00pm W 8-1 2-1 W 9-5 3-0    
April 19 @ Rosemount L 2-3 2-2 W 17-15 (9) 4-0 L 1-30 0-2
April 23 @ Centennial         L 1-10 0-3
April 24 @ Hopkins W 6-2 3-2 W 9-2 5-0 L 12-16 0-4
April 25 @ Minnetonka (makeup) W 6-0 4-2 L 10-11 5-1 W 9-0 1-4
April 27 EP Invite - vs LeSueur Henderson W 4-3 5-2 W 19-0 6-1    
  EP Invite - vs North St Paul L 0-4 5-3 W 18-2 7-1    
April 29 @ Edina (makeup) W 2-0 6-3 W 18-1 8-1    
May 1 @ Wayzata W 11-1 7-3 L 6-9 8-2 L 4-14 1-5
May 3 Minnetonka W 6-4 8-3 L 2-6 8-3 L 6-18 1-6
May 4 Hutchinson Invitational - vs Glencoe-Silver Lake W 5-4 9-3 W 14-2 9-3    
  Hutchinson Invitational - vs Hutchinson W 7-4 10-3 W 9-8 (10) 10-3    
May 6 Edina W 2-1 11-3 W 15-0 11-3    
May 8 Chanhassen (7:00pm, pp- rain)            
May 9 Hopkins W 13-3 (5) 12-3        
May 10 Hopkins     W 7-1 12-3 L 3-11 1-7
May 11 @ Champlin Park         L 1-10 1-8
  @ Champlin Park         L 1-10 1-9
  @ Champlin Park         L 1-10 1-10
  Farmington Tournament - vs Farmington     L 3-11 12-4    
  Farmington Tournament - vs New Ulm     W 12-7 13-4    
  Farmington Tournament - vs Rosemount     L 5-8 13-5    
May 13 Chaska         L 9-13 1-11
May 14 Wayzata W 6-4 13-3 W 4-2 14-5    
  Chanhessen L 0-4 13-4 L 2-9 14-6    
May 17 Maple Grove (6:00pm) L 3-13 13-5 W 8-7 15-6 1-12
May 23 Section Playoffs 2AAAA - Minnetonka L 4-7 13-6        
May 24 Section Playoffs 2AAAA - Chaska W 8-2 14-6        
  Section Playoffs 2AAAA - Chanhassen W 6-5 15-6        
May 28 Section Playoffs - Prior Lake W 10-7 16-6        
  Section Playoffs - Bloomington Jefferson W 5-0 17-6        
May 30 Section Championship - Shakopee W 5-3 18-6        
  Section Championship - Shakopee W 3-2 (9) 19-6        
June 6 State Tournament - EastRidge L 1-5 19-7        
  State Tournament - Edina W 5-3 20-7        
June 7 State Tournament - St Michael/Albertville L 2-4 20-8        

Return to top


2018
Date Opponent Varsity JV B
Score Record Score Record Score Record
April 9 Park of Cottage Grove L 0-10 0-1 L 2-7 0-1    
April 10 Waconia L 910 0-2 W 14-6 1-1    
April 13 @ Minnetonka (postponed)            
April 16 @ Edina (postponed)            
April 17 Elk River L 1-2 0-3 L 4-5 1-2    
April 20 Chaska W 9-8 1-3 L 1-6 1-3    
April 21 Hutchinson W 13-1 2-3        
  Willmar W 17-7 3-3        
  Chaska         L 1-2 0-1
  Chaska         W 5-3 1-1
April 23 Chanhassen L 0-11 3-4 L 1-4 1-4    
April 25 @ Hopkins W 12-4 4-4        
  Hopkins @ Prarie Dome     W 11-1 2-4 L 4-7 1-2
April 28 LeSueur/Henderson W 9-3 5-4 W 7-6 3-4    
  North St Paul L 8-9 (8) 5-5 L 5-6 3-5    
  Jordan         W 6-3 2-2
  Byron         T 1-1 2-2-1
  Hopkins         W 11-4 3-2-1
April 30 @ Edina W 9-1 6-5 W 14-7 4-5    
May 2 @ Wayzata W 18-8 7-5 W 21-10 5-5 W 6-5 4-2-1
May 4 @ Minnetonka L 2-4 7-6 L 0-10 5-6 L 2-9 4-3-1
May 5 EP 9th Grade Invite - Willmar         W 7-1 5-3-1
  EP 9th Grade Invite - Delano         W 10-6 6-3-1
  EP 9th Grade Invite - Wayzata         W 4-1 7-3-1
May 7 Minnetonka L 5-3 7-7 L 1-4 5-7 L 0-15 7-4-1
May 9 Edina W 15-0 8-7 W 12-5 6-7    
  Waconia         W 7-3 8-4-1
  Waconia         W 10-7 9-4-1
May 10 Wayzata W 9-1 9-7 W 7-2 7-7 L 2-14 9-5-1
May 11 @ Shakopee L 3-1 9-8 W 7-4 8-7 L 0-15 9-6-1
May 12 Farmington B Tournament - New Ulm         W 8-3 10-6-1
  Farmington B Tournament - Farmington         W 11-6 11-6-1
  Farmington B Tournament - Rosemount         L 0-10 11-7-1
May 14 Hopkins L 11-13 9-9 W 7-5 9-7 W 11-6 12-7-1
May 16 Coon Rapids (7:00pm) W 4-0 10-9 W 3-1 10-7 L 8-11 12-8-1
May 18 Maple Grove (7:00pm) L 5-11 10-10 L 1-3 (11) 10-8 L 5-20 12-9-1
May 22 Section Playoffs - Shakopee (5:00pm) L 0-9 10-11        
May 24 Section Playoffs - Chanhassen (4:30pm) L 1-11 10-12        

Return to top


2017
Date Opponent Varsity JV B
Score Record Score Record Score Record
April 11 @ Waconia L 2-6 0-1 W 10-3 1-0    
April 13 Park of Cottage Grove L 4-14 0-2 W 2-1 2-0 cancelled
April 17 Wayzata W 12-2 1-2 W 16-5 3-0 L 4-17 0-1
April 18 Waconia         W 20-15 1-1
April 19 @ Minnetonka L 0-10 1-3 L 2-8 3-1    
April 21 Chanhassen L 0-9 1-4 L 2-10 3-2 W 6-1 2-1
April 24 @ Chaska L 10-11 (8) 1-5 W 14-1 4-2 L 5-11 2-2
April 26 @ Hopkins postponed (weather)
April 29 Blaine Tournament- Delano L 3-4 1-6        
April 29 Blaine Tournament- EastRidge L 2-6 1-7        
April 29 Freshman Tournament- Big Lake         L 4-16 2-3
April 29 Freshman Tournament- Delano         L 9-12 2-4
April 29 Freshman Tournament- Wayzata         L 1-11 2-5
May 2 Bloomington Jefferson         W 12-6 3-5
May 3 Edina L 1-4 1-8 W 7-3 5-2    
May 4 Hopkins W 6-4 2-8 W 10-3 6-2 W 23-3 4-5
  Shakopee L 6-13 2-9 L 2-6 6-3 L 10-14 4-6
May 6 Lakeville N Tournament- Woodbury L 0-10 2-10        
  Lakeville N Tourmanent- Lakeville N L 10-12 2-11        
  Lakeville N Tournament- Elk River L 8-12 2-12        
May 8 Elk River T 5-5 2-12-1 W 4-3 7-3 L 0-14 4-7
May 10 @ Wayzata W 9-3 3-12-1 L 5-6 7-4 L 4-14 4-8
May 12 Minnetonka W 3-2 4-12-1 W 5-3 8-4 W 19-11 5-8
May 13 Farmington Tournament- Farmington     W 8-7 9-4    
  Farmington Tournament- New Ulm     L 9-10 9-5    
  Farmington Tournament- Rosemount     L 3-17 9-6    
May 15 @ Hopkins L 3-8 4-13-1 W 9-2 10-6 W 27-1 6-8
May 18 @ Edina L 4-12 4-14-1 W 14-6 11-6    
May 19 Maple Grove L 8-14 4-15-1 L 3-12 11-7 W 6-5 7-8
May 20 JV Tournament- Shakopee     cancelled    
May 24 Section 2AAAA Playoffs- Chanhassen L 2-8 4-16-1        
May 25 Section 2AAAA Playoffs- Burnsville L 4-5 4-17-1        

Return to top


2016
Date Opponent Varsity JV B
Score Record Score Record Score Record
April 11 Waconia W 14-0 1-0        
April 13 @ Shakopee W 11-3 2-0        
April 15 @ Park of Cottage Grove L 2-3 2-1        
April 18 @ Wayzata L 4-5 2-2        
April 20 Minnetonka W 8-1 3-2        
April 22 Chaska W 7-6 4-2        
April 26 @ Chanhassen L 6-10 4-3        
April 29 Rogers L 1-4 4-4        
April 30 @ Burnsville W 6-4 5-4        
  @ Hill-Murray W 9-1 6-4        
May 4 @ Edina W 18-3 7-4        
May 6 @ Totino-Grace W 14-0 8-4        
May 9 Elk River cancelled        
May 12 Wayzata W 10-3 9-4        
May 13 @ Minnetonka W 9-3 10-4        
May 14 @ Hopkins W 10-0 11-4        
May 16 Hopkins W 10-1 12-4        
May 18 Edina W 9-0 13-4        
May 19 LeSueur-Henderson L 0-3 13-5        
May 20 Maple Grove W 4-3 14-5        
May 24 Section 2AAAA Playoffs- Minnetonka W 10-2 15-5        
May 26 Section 2AAAA Playoffs- Bloomington Jefferson W 18-3 16-5        
May 31 Section 2AAAA Playoffs- Chanhassen L 4-6 16-6        
  Section 2AAAA Playoffs- Bloomington Jefferson W 7-2 17-6        
June 2 Section 2AAAA Playoffs- Chanhassen L 3-6 17-7        

Return to top


2015
Date Opponent Varsity JV B
Score Record Score Record Score Record
April 7 Park of Cottage Grove (5:00 pm) W 6-2 1-0     L 1-7 0-1
April 9 Shakopee W 7-6 (12) 2-0 W 7-6 1-0 L 3-10 0-2
April 11 Prior Lake (12:00 pm) L 1-9 2-1 L 0-10 1-1 L 1-7 0-3
April 15 Hopkins W 5-0 3-1 W 2-0 2-1 W 18-8 1-3
April 16 @ Lakeville North L 6-10 3-2 W 6-3 3-1 L 5-8 1-4
April 17 Andover L 1-7 3-3 W 10-0 4-1 W 9-6 2-4
April 20 @ Chanhassen (4:30 pm)     W 3-2 5-1    
  @ Chanhassen (6:30 pm) L 7-9 3-4        
  Chanhassem (4:15 pm)         L 4-14 2-5
April 22 @ Edina W 12-2 (5) 4-4 W 23-3 (5) 6-1    
April 24 Minnetonka rain
April 25 B-Team Tournament- Osseo         W 10-0 3-5
  B-Team Tournament- Maple Grove         W 14-2 4-5
  B-Team Tournament- Champlin         L 6-12 4-6
April 27 @ Hopkins L 4-5 4-5 W 4-0 7-1 W 24-1 5-6
April 29 @ Wayzata L 7-8 4-6 W 12-2 8-1 W 17-4 6-6
May 2 Eastview Tourmanet- Eagan L 3-8 4-7        
  Eastview Tournament- Minnetonka W 5-2 5-7        
  Eastview Tournament - Hermantown W 5-2 6-7        
  Eastview Tournament- Eastview     W 3-2 9-1    
  Eastview Tournament- Maple Grove     W 12-8 10-1    
  Eastview Tournament- Eagan     L 3-7 10-2    
May 4 Minnetonka L 8-9 6-8        
May 5 Totino Grace L 1-4 6-9 L 0-3 10-3 W 20-1 7-6
May 6 @ Anoka L 4-5 6-10 W 8-3 11-3 L 0-9 7-7
May 8 Edina L 9-11 6-11 W 9-6 12-3    
May 11 Wayzata W 8-2 7-11 W 11-0 13-3 W 8-3 8-7
May 12 Chaska     L 4-8 13-4    
May 13 @ Minnetonka W 5-2 8-11 W 1-0 14-4 W 7-3 9-7
May 14 Minnetonka rain
May 15 Maple Grove L 1-6 8-12 L 1-10 14-5 W 10-9 10-7
May 16 B Tourmament- Shakopee         L 1-12 10-8
  B Tournament- Apple Valley         L 0-1 10-9
  B Tournament- Burnsville         W 5-1 11-9
May 21 2AAA Sections- Hutchinson L 2-6 8-13        

Return to top


2014
Date Opponent Varsity JV B
Score Record Score Record Score Record
April 9 Minnetonka L 4-5 0-1 L 2-4 0-1 L 7-15 0-1
April 10 Eagan W 2-1 1-1 L 0-10 0-2 L 0-4 0-2
April 15 Wayzata L 5-7 1-2 W 9-4 1-2 W 9-5 1-2
April 21 Osseo W 12-0 (5) 2-1 W 10-8 2-2 W 14-2 2-2
April 25 Wayzata W 6-5 3-1 W 9-4 3-2 W 9-1 3-2
May 1 Minnetonka W 8-2 4-1 W 4-3 4-2 postponed
May 2 Shakopee L 6-8 4-2 W 10-1 5-2 L 3-9 3-3
May 3 Eastview Invitational- Maple Grove L 1-6 4-3        
  Eastview Invitational- Hermantown L 8-9 4-4        
  Eastview Invitational- Eagan W 5-4 5-4        
  Eastview Invitational- Jefferson     W 4-3 6-2    
  Eastview Invitational- Eagan     W 10-5 7-2    
  Eastview Invitational- Eastview     L 3-6 7-3    
May 5 Minnetonka L 3-8 5-5 L 6-10 7-4 W 6-0 4-3
  Minnetonka         L 1-7 4-4
May 6 Edina L 10-13 5-6 W 17-15 8-4 W 17-3 5-4
May 7 Hopkins W 10-6 6-6 W 8-1 9-4 W 18-1 6-4
  Hopkins W 10-2 7-6 W 9-3 10-4 W 24-0 7-4
May 9 Wayzata L 2-3 7-7 W 13-0 11-4 W 4-2 8-4
May 10 Prior Lake         W 1-0 9-4
  Prior Lake         L 0-8 9-5
May 12 Edina W 5-4 8-7 W 14-13 12-4 W 9-0 10-5
  Edina W 10-7 9-7 L 6-12 12-5 W 14-0 11-5
May 14 Champlin Park W 10-8 10-7 L 0-7 12-6 W 14-0 12-5
May 15 Hopkins L 1-12 10-8 W 8-0 13-6 W 10-0 13-5
May 16 Burnsville L 4-7 10-9 L 1-5 13-7 W 4-2 14-5
May 17 B-Team Tournament- Chaska         W 12-2 15-5
  B-Team Tournament- Farmington         W 6-0 16-5
  B-Team Tournament- Shakopee         L 3-6 16-6
May 22 Section Playoffs- Waconia W 13-4 11-9        
  Section Playoffs- Chanhassen L 6-8 11-10        
May 24 Section Playoffs- Mankato East L 3-4 11-11